Investments - eDSO

Tu nájdete archív aktualít publikovaných na portáli VSD.

Page content

 
Report
OUTAGE
Call about
OTHER MATTERS

Nekradnite, prídeme na to!

23.04.2021  | 

Že kradnúť sa nesmie, vedia aj malé deti. Ale mnohí si myslia, že to neplatí pre špeciálne druhy „tovaru“, akým je napríklad aj voda, či elektrina. V prípade elektriny tomuto problému čelíme vo VSD už roky. A všemožne pátrame po zlodejoch. Tak ako sa vyvíjajú technológie, tak sa menia aj praktiky zlodejov.

VSD preto nemôže zaostávať. Najnovším fenoménom v odhaľovaní neoprávnených odberov (ako sa oficiálne nazýva krádež elektriny) je rozsiahla inštalácia inteligentných meracích systémov (IMS), ktoré nahrádzajú klasické elektromery. Zaväzuje nás k tomu aj legislatíva a na východe Slovenska sa blížime k hranici 100 000 inštalovaných IMS.

Nová generácia

IMS so sebou prináša viacero noviniek pri správe distribučnej sústavy. Jedným je možnosť prerušovať na diaľku distribúciu elektriny. To využívame napríklad v projekte Predplatená elektrina. IMS zároveň so sebou prináša aj tzv. priebehové meranie.

V praxi to znamená, že každý deň stiahneme 200 miliónov údajov. Dá sa povedať, že ich je toľko, že sa nezmestia ani do jedného excelu (úsmev)

Jarmila Verešová, VSD, a.s.

Nové nástroje

Vo VSD sme preto zaviedli pokročilejšie analytické nástroje, ktoré cez štatistické operácie a algoritmy kombinujú kvantá vyzbieraných dát s ďalšími informáciami ako údaje o počasí či situácii v distribučnej sústavy.

Vďaka tomu sa nám darí odhaľovať aj tie najprešpekulovanejšie pokusy o neoprávnené odbery elektriny takpovediac od stola.

Jarmila Verešová, VSD, a.s.

Otočili sme proces

Doteraz sme odhalili neoprávnený odber, potom sme analyzovali dáta a získali tak dodatočné informácie k prípadu. Napríklad, ak sme mali podozrenie na „paralelnú“ inštaláciu vykurovania bazéna, až po odhalení sme vedeli spätne spočítať, koľko elektriny nám zlodej ukradol.

Teraz je to naopak. Už pri podozrivom poklese či náraste spotreby alebo opakovanej odchýlke od rovnomernosti sa vieme detailnejšie pozrieť na podozrivé odberné miesto. „Samozrejme, viac neprezradíme. Zlodeji si však môžu byť istí, že „veľký brat“ sa díva skôr či neskôr krádež odhalíme. A teraz zďaleka nehovoríme len o chudobných zlodejoch v znevýhodnenom prostredí. Ale naopak o krádežiach vo veľkom a na miestach, kde by ste to nečakali,“ varuje vedúca odboru Inšpekcia sieťových pripojení Jarmila Verešová.