Spoločnosť VSD počnúc dňom 05.04.2021 schvaľuje úplné žiadosti o pripojenie zdrojov, ktoré splnia technické podmienky pripojenia do distribučnej sústavy.
Viac...
Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy (ďalej len "PS") SR uviedla dňa 05.04.2021 v spolupráci s prevádzkovateľom PS v Maďarsku do komerčnej prevádzky nové vedenia 2x400 kV Veľký Ďur – Gabčíkovo – Gönyű a 1x400 kV Rimavská Sobota – Sajóivánka na slovensko-maďarskom cezhraničnom profile. Týmto prišlo k odstráneniu úzkeho miesta v PS SR z pohľadu priepustnosti sústavy, čo umožní opätovné pripájanie nových elektroenergetických zariadení na výrobu elektriny (ďalej len "zdroje") do elektrizačnej sústavy (ďalej len "ES") SR a zvyšovanie inštalovaného výkonu existujúcich zdrojov pripojených do ES SR.
Na základe uvedeného spoločnosť VSD v spolupráci s prevádzkovateľom PS a Ministerstvom hospodárstva SR týmto uvoľňuje obmedzenie pre pripájanie nových zdrojov do ES SR a zvyšovanie inštalovaného výkonu existujúcich zdrojov v ES SR.
Evidencia prijatých žiadostí zdrojov je zverejnená v časti Čerpanie určeného inštalovaného výkonu.
Naďalej však zostáva v platnosti, že pripojenie zdroja do miestnej distribučnej sústavy podlieha súhlasu spoločnosti VSD v zmysle bodu 2.4 Technických podmienok PDS. Dôvodom je najmä bezpečnosť a spoľahlivosť regionálnej distribučnej sústavy.
Dôležité:
Uzatvorenie zmluvy o pripojení žiadateľa o pripojenie do distribučnej sústavy pre zdroj neznamená, že zdroj resp. jeho prevádzkovateľ má automaticky nárok na status tzv. malého zdroja, resp. lokálneho zdroja, právo na prenesenie zodpovednosti za odchýlku, právo na výkup vyrobenej elektriny alebo právo na doplatok. Pre uvedené je potrebné, aby žiadateľ splnil všetky ďalšie podmienky a povinnosti stanovené platnou legislatívou.
Pripravili sme pre vás stručný prehľad zmien, ktoré priniesla novela zákona o podpore OZE od januára 2019. V krátkom materiáli sa dozviete o najdôležitejších novinkách ktoré už sú v platnosti, resp. budú platné od začiatku roka 2020. Veríme, že materiál vám pomôže zorientovať sa v problematike.
Pripojenie lokálneho zdroja
Prvým krokom v procese pripojenia lokálneho zdroja je podanie Žiadosti o stanovisko k maximálnej rezervovanej kapacite na pripojenie zdroja do distribučnej sústavy.
Žiadosť musí obsahovať tieto prílohy:
- List vlastníctva k dotknutej nehnuteľnosti.
- Súhlas vlastníkov danej nehnuteľnosti – nájomnú zmluvu, zmluvu o budúcej zmluve, kúpnu zmluvu a podobne. Súhlas nie je potrebný, ak vlastník nehnuteľnosti je zároveň žiadateľom o pripojenie.
- Situáciu širších vzťahov v mierke 1:10 000, resp. 1:5 000 s vyznačenou polohou zdroja na výrobu elektriny.
- Situačný plán v mierke 1:1 000 (1:2 880) s vyznačením odberného miesta a susedných objektov – kópia z katastrálnej mapy s parcelnými číslami jednotlivých nehnuteľností.
- Katalógový list fotovoltických panelov, striedača/invertora, generátora, motora (označiť konkrétny typ v katalógovom liste).
- Fotografiu elektromerového rozvádzača s jeho umiestnením (od pevnej podlahy výškovo a v priestore) a fotografiu jeho vnútornej výzbroje, t. j. fotografiu otvoreného rozvádzača.
Žiadosť môžete zaslať:
- poštou na adresu Východoslovenská distribučná, a.s., Mlynská 31, 042 91 Košice,
- odovzdať priamo v podateľni spoločnosti VSD, a.s. na Mlynskej ulici č. 31 v Košiciach,
- odovzdať priamo na Klientskom centre v Košiciach, Prešove.
Spoločnosť VSD, a.s. ako prevádzkovateľ distribučnej sústavy prijíma iba kompletné žiadosti so všetkými vyššie uvedenými prílohami a vydáva iba záväzné stanoviská s informáciami potrebnými k pripojeniu zdroja na výrobu elektriny do distribučnej sústavy VSD, a.s. Neúplná žiadosť nebude zaevidovaná a bude vrátená žiadateľovi. Žiadosť bude zaevidovaná k dátumu doručenia kompletnej žiadosti s príslušnými prílohami. Elektronické podanie žiadosti sa neakceptuje.
Súvisiace dokumenty pre lokálny zdroj do 10 kW vrátane
Žiadost o stanovisko k maximálnej rezervovanej kapacite na pripojenie zdroja
Požiadavky na úpravu merania pre pripojenie lokálneho zdroja
Oznámenie o prevádzke lokálneho zdroja
Proces pripojenia zdroja
Vzor – jednopólová schéma zdroja: HRM integrované v striedači
Vzor – jednopólová schéma zdroja: HRM externá sieťová ochrana
Žiadosť o zaevidovanie existujúceho zariadenia na výrobu elektriny ako Lokálneho zdroja
Vyhlásenie a potvrdenie režimu zodpovednosti za odchýlku zariadenia na výrobu elektriny v odovzdávacom mieste
Protokol ochrán typ zdroja A (do 100 kW)
Súvisiace dokumenty pre lokálny zdroj nad 10 kW
Žiadost o stanovisko k maximálnej rezervovanej kapacite na pripojenie zdroja
Miestny prevádzkový predpis pre zdroje v sieti NN
Miestny prevádzkový predpis pre zdroje v sieti VN
Miestny prevádzkový predpis pre trafostanice a VN prípojky
Proces pripojenia zdroja
Oznámenie o prevádzke lokálneho zdroja
Protokol – uvedenie zdroja do prevádzky
Funkčné skúšky zdroja
Žiadosť o zaevidovanie existujúceho zariadenia na výrobu elektriny ako Lokálneho zdroja
Vyhlásenie a potvrdenie režimu zodpovednosti za odchýlku zariadenia na výrobu elektriny v odovzdávacom mieste
Protokol ochrán typ zdroja A (do 100 kW)
Usmernenie ako správne vyplniť formulár
Pre zdroje s integrovanou sieťovou ochranou s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kW sa nevypĺňa časť „Tabuľka skúšky ochrany“.
Poznámka: Pre fotovoltické zdroje s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kW (MZE), u ktorých je nainštalovaný iba jeden striedač (nie hybridný), a ktorý zároveň umožňuje nastaviť napäťové a frekvenčné ochrany podľa požiadaviek spoločnosti VSD, je možné za HRM považovať spínací prvok umiestnený na striedavej strane striedača, na ktorý pôsobí integrovaná sieťová ochrana striedača. Pri hybridných systémoch (tzv. dočasné off-grid systémy) je možné použitie integrovanej sieťovej ochrany a spínacieho prvku iba v prípade, ak je plnenie technických podmienok spoločnosti VSD preukázateľne dosiahnuté počas fyzických typových testov systému.
Pre zdroje s externou sieťovou ochranou sa vyplní aj časť „Tabuľka skúšky ochrany“. Externú sieťovú ochranu je potrebné použiť v nasledujúcich prípadoch:
- celkový inštalovaný výkon zdroja nad 10 kW,
- použitý viac ako jeden striedač (fotovoltické zdroje),
- integrovanú sieťovú ochranu nie je možné nastaviť v zmysle požiadaviek VSD (zdroje do 10 kW)