pre žiadateľov o pripojenie zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná, a.s., na ktoré sa vzťahuje zákon č. 309/2009 Z. z.
VSD ako prevádzkovateľ regionálnej distribučnej sústavy týmto oznamuje nasledujúce zmeny v schvaľovaní žiadostí o pripojenie zdrojov do distribučnej sústavy.
Viac...
Spoločnosť Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) počnúc dňom 04. 12. 2013 schvaľuje len úplné žiadosti o pripojenie tzv. malých zdrojov s menovitým činným výkonom do 10 kW, ktoré splnia technické podmienky pripojenia do distribučnej sústavy. Všetky ostatné žiadosti o pripojenie zdrojov elektriny do distribučnej sústavy sú zodpovedané negatívnym stanoviskom spolu s výzvou na opätovné predloženie žiadosti po realizácii nevyhnutných štúdií a následných opatrení týkajúcich sa ES SR, resp. cezhraničných profilov.
Okrem vyššie uvedených žiadostí o pripojenie zdrojov sa bude VSD vyjadrovať k úplným žiadostiam o pripojenie zdrojov týkajúcich sa:
- nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie alebo vysoko účinnou kombinovanou výrobou, na ktoré sa vzťahuje podpora podľa § 3 ods. 1 písm. c) zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "Zákon o podpore"),
- lokálnych zdrojov, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť platiť tarifu za prevádzkovanie systému,
- nových zariadení na výrobu elektriny vysoko účinnou kombinovanou výrobou, na ktoré sa vzťahuje podpora podľa § 3 ods. 1 písm. c) Zákona o podpore.
Toto rozšírenie v schvaľovaní žiadostí o pripojenie platí výlučne do vyčerpania inštalovaného výkonu pre daný typ zdroja, ktorý bol oznámený Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky v súlade so Zákonom o podpore (ďalej len "Oznámenie inštalovaného výkonu").
Žiadosti o pripojenie takýchto zariadení na výrobu elektriny, doručené VSD po vyčerpaní inštalovaného výkonu uvedeného v Oznámení inštalovaného výkonu pre daný typ zdroja, nebudú prijaté na vybavenie a budú spolu so všetkými prílohami vrátené ich odosielateľovi.
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky určí a zverejní na svojom webovom sídle Oznámenie inštalovaného výkonu v súlade s § 14 ods. 1 písm. e) Zákona o podpore každoročne do 30. júna.
Žiadosti o pripojenie zariadenia na výrobu elektriny s výkonom do 10 kW vrátane, bude VSD prijímať aj naďalej.
Pripravili sme pre vás stručný prehľad zmien, ktoré priniesla novela zákona o podpore OZE od januára 2019. V krátkom materiáli sa dozviete o najdôležitejších novinkách ktoré už sú v platnosti, resp. budú platné od začiatku roka 2020. Veríme, že materiál vám pomôže zorientovať sa v problematike.
Pripojenie lokálneho zdroja
Prvým krokom v procese pripojenia lokálneho zdroja je podanie Žiadosti o stanovisko k maximálnej rezervovanej kapacite na pripojenie zdroja do distribučnej sústavy.
Žiadosť musí obsahovať tieto prílohy:
- List vlastníctva k dotknutej nehnuteľnosti.
- Súhlas vlastníkov danej nehnuteľnosti – nájomnú zmluvu, zmluvu o budúcej zmluve, kúpnu zmluvu a podobne. Súhlas nie je potrebný, ak vlastník nehnuteľnosti je zároveň žiadateľom o pripojenie.
- Situáciu širších vzťahov v mierke 1:10 000, resp. 1:5 000 s vyznačenou polohou zdroja na výrobu elektriny.
- Situačný plán v mierke 1:1 000 (1:2 880) s vyznačením odberného miesta a susedných objektov – kópia z katastrálnej mapy s parcelnými číslami jednotlivých nehnuteľností.
- Katalógový list fotovoltických panelov, striedača/invertora, generátora, motora (označiť konkrétny typ v katalógovom liste).
Žiadosť môžete zaslať:
- poštou na adresu Východoslovenská distribučná, a.s., Mlynská 31, 042 91 Košice,
- odovzdať priamo v podateľni spoločnosti VSD, a.s. na Mlynskej ulici č. 31 v Košiciach,
- odovzdať priamo na Klientskom centre v Košiciach, Prešove, Poprade a Michalovciach.
Spoločnosť VSD, a.s. ako prevádzkovateľ distribučnej sústavy prijíma iba kompletné žiadosti so všetkými vyššie uvedenými prílohami a vydáva iba záväzné stanoviská s informáciami potrebnými k pripojeniu zdroja na výrobu elektriny do distribučnej sústavy VSD, a.s. Neúplná žiadosť nebude zaevidovaná a bude vrátená žiadateľovi. Žiadosť bude zaevidovaná k dátumu doručenia kompletnej žiadosti s príslušnými prílohami. Elektronické podanie žiadosti sa neakceptuje.
Súvisiace dokumenty pre lokálny zdroj do 10 kW vrátane
Žiadost o stanovisko k maximálnej rezervovanej kapacite na pripojenie zdroja
Požiadavky na úpravu merania pre pripojenie lokálneho zdroja
Oznámenie o prevádzke lokálneho zdroja
Proces pripojenia zdroja
Vzor – jednopólová schéma zdroja: HRM integrované v striedači
Vzor – jednopólová schéma zdroja: HRM externá sieťová ochrana
Žiadosť o zaevidovanie existujúceho zariadenia na výrobu elektriny ako Lokálneho zdroja
Vyhlásenie a potvrdenie režimu zodpovednosti za odchýlku zariadenia na výrobu elektriny v odovzdávacom mieste
Protokol ochrán typ zdroja A (do 100 kW)
Súvisiace dokumenty pre lokálny zdroj nad 10 kW
Žiadost o stanovisko k maximálnej rezervovanej kapacite na pripojenie zdroja
Miestny prevádzkový predpis pre zdroje v sieti NN
Miestny prevádzkový predpis pre zdroje v sieti VN
Miestny prevádzkový predpis pre trafostanice a VN prípojky
Proces pripojenia zdroja
Oznámenie o prevádzke lokálneho zdroja
Protokol – uvedenie zdroja do prevádzky
Funkčné skúšky zdroja
Žiadosť o zaevidovanie existujúceho zariadenia na výrobu elektriny ako Lokálneho zdroja
Vyhlásenie a potvrdenie režimu zodpovednosti za odchýlku zariadenia na výrobu elektriny v odovzdávacom mieste
Protokol ochrán typ zdroja A (do 100 kW)
Usmernenie ako správne vyplniť formulár
Pre zdroje s integrovanou sieťovou ochranou s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kW sa nevypĺňa časť „Tabuľka skúšky ochrany“.
Poznámka: Pre fotovoltické zdroje s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kW (MZE), u ktorých je nainštalovaný iba jeden striedač (nie hybridný), a ktorý zároveň umožňuje nastaviť napäťové a frekvenčné ochrany podľa požiadaviek spoločnosti VSD, je možné za HRM považovať spínací prvok umiestnený na striedavej strane striedača, na ktorý pôsobí integrovaná sieťová ochrana striedača. Pri hybridných systémoch (tzv. dočasné off-grid systémy) je možné použitie integrovanej sieťovej ochrany a spínacieho prvku iba v prípade, ak je plnenie technických podmienok spoločnosti VSD preukázateľne dosiahnuté počas fyzických typových testov systému.
Pre zdroje s externou sieťovou ochranou sa vyplní aj časť „Tabuľka skúšky ochrany“. Externú sieťovú ochranu je potrebné použiť v nasledujúcich prípadoch:
- celkový inštalovaný výkon zdroja nad 10 kW,
- použitý viac ako jeden striedač (fotovoltické zdroje),
- integrovanú sieťovú ochranu nie je možné nastaviť v zmysle požiadaviek VSD (zdroje do 10 kW)